Kubatura naszych domów nieraz jest powodem trosk. Oczywiście cena zakupu nowego mieszkania z rynku pierwotnego przerasta możliwości większej części ludzi, natomiast lokum z rynku wtórnego to zazwyczaj lokum o małej wielkości w wielkiej płycie albo w starych kamienicach. W jakiś sposób trzeba sobie z tym radzić i sposobów na to jest sporo, barierą jest tylko wyobraźnia.

Szczególnie warto mieć na uwadze jak duży wpływ na poczucie przestrzeni ma barwa murów. Jasne barwy (biel i pastele) zwiększają optycznie przestrzeń, ciemne ją zmniejszają (jeśli masz obszerne okna to dobrze jest też powiesić bardzo jasne firany lub zasłony). Także wielkopowierzchniowe lustra zwiększają powierzchnię. Kłopot może stanowić jednak składowanie rozmaitych rzeczy (szczególnie gdy nie masz do dyspozycji strychu albo solidnej piwnicy). Szczęśliwie w sklepach z wyposażeniem wnętrz jest wiele elastycznych rozwiązań jak systemy szyn, na których możesz zawiesić różnorodne akcesoria jak kartony, kosze lub wieszaki, a które dzięki odrobinie wysiłku można zaimplementować w dotąd nieprzydatnych częściach mieszkania jak miejsca pod nachyleniami ścian czy części przedpokoju. Tego rodzaju zaczepy dostępne są także dla mebli, np. kuchennych, przez co lepiej możesz wykorzystać przestrzeń jaką mamy do dyspozycji.

Stare domy nierzadko mają wysokie sufity – taką przestrzeń również można zagospodarować pawlaczami lub wyżej zawieszonymi półkami. Istnieją jeszcze bardziej chytre rozwiązania, ale te łatwiej już pokazać na zdjęciach.

alt

alt

alt