Urządzanie wnętrz to praca nie prosta i domagająca się oprócz znajomością tematu i wiedzy również trochę wyczucia smaku, gustu i estetyki oraz talentu potrzebnego by wiedzieć jak użytkować oraz wykorzystać pewne gotowe już rozwiązania, by znać pewne kanony pozwalające na dobieranie i skomponowanie ze sobą komponentów i wzorów. Bez ich znajomości możemy popaść w szereg przeoczeń, niewłaściwie zharmonizować, czy dobrać materiały.

Te błędy z pewnością będą odczuwalne, mimo iż może wyjść na jaw, że trudno jest je odszukać i poprawić. Po prostu, coś nie będzie grało nam w całej aranżacji dekorowanego wnętrza. Natomiast styl, smak i poczucie piękna pomogą nam zastosować posiadany zakres wiedzy. Nawet jeśli wiemy, jak zestawiać pewne elementy, to jeżeli w praktyce nie umiemy ich zestawić, to sama wiedza na niewiele może się nam zdać. Z tego powodu tak istotne jest dysponowanie cechami jednocześnie z jednej, jak i z drugiej dziedziny.

Często też wyczucie stylu, może zastąpić braki w wiedzy, ale brak wyczucia smaku, niestety nie zostanie uzupełniony wiedzą.