Tradycje na Boże Narodzenie w dużym względzie poddały się globalnej standaryzacji. Wciąż istnieją zwyczaje, które znaleźć można jedynie w paru państwach lub nawet lokalnie, ale większa część w trakcie wieków rozeszła się po całym świecie. Również u nas wiele tradycji, które zdają się wrośnięte w naszą kulturę ma źródło z innych państw. Na przykład taka choinka, bez której chyba nikt nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia to pomysł który ma swą genezę w Niemczech, podobnie jest w kwestii szopki betlejemskiej (z Włoch). No i oczywiście rozdawanie prezentów, lecz obecnie z powodu daleko posuniętego materializmu ten zwyczaj wprowadzili również Chińczycy.

Tylko niektóre zwyczaje są rodzimego pochodzenia jak przykładowo kolędowanie. Rzecz jasna w pozostałych państwach również jest coś w rodzaju chodzenia z kolędą, lecz nie przybiera takiej formy jak u nas to znaczy nie są to grupy przebranych postaci tylko normalnie ubrani ludzie, którzy odwiedzają sąsiadów śpiewając pastorałki. Nie mielibyście jednak racji uważając, że tradycja przebierania się na Boże Narodzenie jest obecna wyłącznie u nas. Weźmy przykład takiej Austrii gdie istnieje zwyczaj pod nazwą Krampus, podczas którego istnieje tradycja przebierania się za rogatych Krampusów.

Dużo bardziej urozmaicone są dania obecne na świątecznym stole. Zależnie od miejsca świata, klimatu i lokalnego menu odbiegają w znaczący sposób od tego co podaje się na naszych stołach.