Do wykonywania zawodu architekta wnętrz nie jest formalnie wymagane wyższe wykształcenie, choć zasadniczo może ono przynieść wiele pożytku (choćby stopień licencjata). Mylące jest tu określenie „architekt” bowiem w przypadku architektury wnętrz nie ma formalnego stowarzyszenia zawodowego, które dopuszczałoby kandydata do wykonywania zawodu.

Teoretycznie zatem nawet już niemłoda osoba z odpowiednim wyczuciem może pokusić się o zajęcie się tą profesją. Jednak jak wspomniałam na początku wykształcenie kierunkowe jest przydatne bowiem nikt nie pozwoli nam eksperymentować na swoim mieszkaniu za swoje pieniądze.

Do wykonywania zawodu architekta wnętrz przyda się właściwie dowolne wykształcenie plastyczne, gdyż dużą rolę odgrywa znajomość rysunki i grafiki aby potrafić przedstawić klientowi swoje koncepcje. W zasadzie bez talentu plastycznego nie ma co marzyć o zawodowym projektowaniu wnętrz. Do tego bardzo przyda się trochę wiedzy technicznej z zakresu budownictwa, aby mieć świadomość ograniczeń technicznych i materiałowych z jakimi przyjdzie się w codziennej pracy zmierzyć. Trudno także będzie poradzić sobie bez samochodu, ponieważ ta praca wiąże się z ciągłymi wyjazdami do klienta, a zatem konieczne jest posiadanie prawa jazdy.

Architekt wnętrz musi świetnie radzić sobie z doborem barw i materiałów, nie tylko po to by je umiejętnie zestawiać ale również by wiedzieć jak łamać zasady.

Wymierając studia kierunkowe kandydat na architekta wnętrz pozna szereg zagadnień obejmujących m.in. historię sztuki, typografię, materiałoznawstwo, malarstwo czy obsługę zaawansowanych programów graficznych. Studia artystyczne są dość trudne i kosztowne, a przy tym w niewielu miejscach w kraju można je podjąć.

Także praca w zawodzie wymaga wielu poświęceń. Zazwyczaj architekci wnętrz prowadzą własną działalność gospodarczą (spore obciążenia fiskalne) w nienormowanym trybie pracy. To drugie może wydawać się zachęcające, ale w praktyce oznacza to pracę od rana do wieczora, często wyjazdową. Konieczne jest wyrobienie sobie dobrych kontaktów w hurtowniach i z firmami wykonawczymi, za których pracę przecież projektant wnętrz odpowiada.

Jednakże osoby z prawdziwą pasją gotowe są na wiele by robić to co kochają, bo jak mówi przysłowie – rób to co kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w życiu.